«Міста і фортеці Чернігово-Сіверщини» : серія краєзнавчих книг

Чернігівський історик Олександр Бондар випускає серію книжок у науково-

популярному стилі під назвою «Міста і фортеці Чернігово-Сіверщини». Цю справу він розпочав у 2019 році. 

За словами автора :"Ідея написати серію оповідок про маловідомі фортеці Чернігівської землі виникла вже давно, однак я не міг ніяк визначитися з форматом цієї роботи. Утім, не так давно, мені до рук потрапило одне видання початку XX ст. Наприкінці XIX - на початку XX ст. «Просвіта» видавала цілі серії невеликих просвітницьких книжечок, котрі Б. Грінченко називав «метеликами» через їх легкість, простоту стилю та невеликий обсяг, а головне доступність для значної кількості населення. Це і визначило формат майбутньої роботи.

Чернігівщина - це переважно лісовий край, тому тут основним будівельним матеріалом аж до середини XX ст. залишалося дерево. Саме з нього будували все: від хлівів до палаців. Але ці споруди були недовговічними. Так сталося і з фортецями. В більшості випадків на Чернігівщині від укріплень залишалися лише рештки у вигляді земляних валів та ровів, але й ті часто були поруйновані в пізніші часи.

Такі земляні рештки укріплень в археологів та істориків отримали назву городищ, тобто місць, де колись існували фортеці, адже «городами» називали не тільки міста, а й будь-яке місце, обнесене огорожею. На сьогодні в Чернігівській області відомо понад три сотні таких городищ площею від 0,05 га до 60 га і більше. Деякі з них вивчені досить добре, на деяких проводилися лише розвідкові дослідження, окремі, раніше відомі городища, зникли вже за останні десятиліття внаслідок людської діяльності. Однак за останні роки були виявлені й нові, раніше не відомі. Залишки фортець у багатьох людей викликають непідробну цікавість. Стоячи на такому городищі мимоволі починаєш думати, а хто тут жив, чим він займався і кого боявся, адже фортецю споруджував для захисту. От саме на деякі з цих питань спробуємо й відповісти на наступних сторінках."

Книги присвячені маловідомим та взагалі невідомим широкому загалу фортецям на території Чернігівської області.

Книга розрахована на широке коло читачів, усіх небайдужих до історії фортифікації та містобудування на українських землях.





Коментарі

Популярні публікації