Наукова еліта Чернігівщини: Богомолець Олександр Михайлович

Олександр Михайлович БОГОМОЛЕЦЬ — батько президента Академії наук України Олександра Олександровича Богомольця, земський лікар та дворянин родом з Чернігівщини.

Олександр Богомолець народився 1850 року в Ніжині, у багатодітній, заможній сім’ї. Батько Михайло Федорович Богомолець був засідателем Ніжинського повітового суду, титульним радником. Михайло Федорович спільно з братами, володів спадковим маєтком у селі Короп'є, що на Остерщині.
Олександр Михайлович Богомолець отримав медичну освіту та ще зі студентських років захопився ідеєю боротьби з царатом. Все своє життя, де б не працював, був під постійним гласним або негласним наглядом як політично неблагонадійний. Він потрапляв у заслання, отримував реальні строки тюремного ув’язнення. Зі своєю дружиною Софією Миколаївною ПРИСЕЦЬКОЮ, з якою вони разом боролись проти свавілля самодержавства ще зі студентських років, був поруч всього декілька років, адже вона як учасниця, а згодом лідерка «Південноросійського робітничого союзу», отримала 10 років каторги у Сибіру, звідки не повернулась.
Олександр Олександрович Богомолець — майбутній академік, народився у Лук’янівській в’язниці Києва, де чекала вироку його мати, адже під слідство та арешт Софія Богомолець потрапила вже вагітною.
Новонародженого у кошику з в’язниці передали на виховання її батькам. І лиш у 9 років вперше, і в останнє, усвідомлено побачив матір, коли Олександр Богомолець–старший домігся послаблення умов перебування дружини на каторзі. Та за три дні Софія Богомолець померла у віці 36 років. Майже пів року батько з сином жили в неопалювальній хаті поруч з труною з тілом Софії Миколаївни, чекаючи дозволу перевезти та поховати її на батьківщині. Проте отримали відмову.
Батько й син Богомольці повернулись на батьківщину наприкінці ХІХ ст. Олександр Михайлович оселився в Ніжині, на своїй батьківщині, та працював земським лікарем в Остерському, Ніжинському та інших повітах Чернігівської губернії.
У віці 64 років вирішив кардинально змінити діяльність: лікарську практику припинив та вступив на історико – філологічний факультет університету, чим неабияк здивував і рідних, і оточення. Протягом двох років старанно вчився, відвідував всі лекції та практичні заняття, був чи не найстаршим студентом за час існування університету. Проте за 2 роки призупинив навчання та ще через певний час вирушив у подорож містами України. Помер Олександр Михайлович Богомолець у 1935 році, було йому на той час 85 років.
Будинок, де жив Олександр Богомолець — пам'ятка історії місцевого значення у Ніжині.

Коментарі

Популярні публікації