Зробити неможливе: Максим Милько - головний пекар «Наша булочка»
У той пекельний період, коли ворог безпощадно і цинічно бомбив Чернігів, Максим Милько з Нехаївки разом зі своєю дружиною Світланою пекли хліб. Там у підвалі підприємства ТОВ «Наша булочка», куди неодноразово «прилітало», і жили. Від роботи падали з ніг, працюючи по 16-18 годин на добу. За зміну випікали аж по десять тисяч буханок, аби місто, яке практично перебувало в облозі, було із хлібом, який давався дуже дорогою ціною.
Ранок 24-го лютого... Максим, як і кожен із нас, зібрався того дня на роботу. Стоїть на зупинці, а з боку Городні вже чути потужні вибухи. Не хотілося вірити: «Невже і справді війна?». Війна.
А згодом дзвінок із дому: «Діти, приїжджайте скоріш у село, мо, безпечніше тут, у Нехаївці, буде», - благала сина та невістку мама Світлана Станіславівна.
«Ні, мамо, не приїду. Я своїх не залишу. Не можу. Це ж те саме, що кинути своїх побратимів на полі бою. Мій фронт - тут, на пекарні. Будемо і далі пекти хліб, а там, що Бог дасть», - таким було рішення 28-річного сина, який нині працює головним пекарем на підприємстві «Наша булочка». Хоча, до речі, за освітою Максим - не пекар, а маркетолог. Свого часу отримав диплом магістра, закінчивши юридичний факультет «Чернігівської політехніки». Та коли був студентом, підробляв на цій приватній пекарні. А згодом і працевлаштувався в «Нашій булочці»: як кажуть, життя перекваліфікувало. Та і мамині гени, мабуть, свою роль зіграли, адже Світлана Станіславівна свого часу закінчила технологічний вуз і нині працює кухарем у нехаївському дитсадочку.
Хіба хтось на той момент, коли почалося повномасштабне вторгнення, міг уявити, що рашисти влаштують справжнє пекло для українців. Чернігів безпощадно бомбили, а Максимові рідні, як і кожен, чиї діти були у пастці війни, переживали, плакали, молилися, чекали дзвіночка із Чернігова і десь у глибині душі пишалися Максимом та Світланою. Не лишили своїх, не злякалися, добру справу роблять: аби місто, блокадне, обстріляне, втомлене, але не скорене, було із хлібом.
- Наш колектив із перших днів повномасштабної війни дуже швидко згуртувався, та і не тільки наш, увесь Чернігів об'єднався, люди не розгубилися, кожен займався своєю справою. І наша пекарня віддалася роботі на всі сто відсотків. До війни у нас було чотири зміни, а потім працівників лишилося тільки на півтори зміни. Хтось виїхав із міста, хтось планував повернутися, відвізши рідних у безпечне місце, але вже не зміг прорватися назад до Чернігова. Ворог практично оточив місто, і всі дороги до нього обстрілювали, - розповідає головний пекар «Нашої булочки». - А ті, хто лишилися на пекарні, працювали до упаду. І треба віддати належне нашому директору Олександру Миколайовичу Берберу: не лишив пекарню, увесь час був із нами, на рівні з усіма працював, умів підтримати дух.
Оскільки Максим працює на підприємстві головним пекарем, то від нього, зокрема, залежить ще і видача сировини. Тому, не залежно від того, його зміна чи не його, а прокидатися треба було раніше всіх, аби видати борошно, інше для випічки.
- О шостій ранку як прокинувся, то тільки о дванадцятій ночі міг лягти. Працював по 16-18 годин на добу. Жили ми з дружиною у підвалі підприємства: нашукали мішків та і спали на них. І навіть якщо зміна не моя, то лежати не міг: наші всі вже падали з ніг від роботи. Треба було допомагати. Нам, чесно кажучи, інколи навіть поїсти часу не було, - зізнається Максим. - Попит на хліб був величезний, тому не до відпочинку. Чимало пекарень у місті закрилося. Згодом «зачепило» і Чернігівський хлібокомбінат. Навантаження на нас ще збільшилося. За зміну (а це 7-8 чоловік) пекли по десять тисяч одиниць хліба.
Цінність простих побутових речей ми по-справжньому розуміємо тоді, коли їх немає. А хліб. То не просто їжа, то святиня. І в той час для Чернігова він був на вагу золота.
Максим розповідає, що були дуже часті випадки, коли людина через усе місто пішки йшла до їхньої пекарні, аби купити хліба.
- Ви б бачили, які емоції переживали люди, коли тримали у руках буханець, який тільки-но з печі, - каже молодий пекар. - Часто приїздили до нас військові. Бере воїн до рук ще гарячу хлібину, відламує шматок і каже: «Спасибі вам, що ми з хлібом». «Та це вам спасибі, що нас бороните», - відповідаємо захисникам Чернігова. - Бо без вас не було б і нас». А військові у відповідь: «А без вас, пекарі, не було б і нас. Бо ж і без хліба довго не повоюєш». І в такі хвилини ти в черговий раз переконуєшся, що прийняв правильне рішення, лишившись у місті, розумієш, наскільки важлива твоя робота.
Продукція «Нашої булочки» розміталася дуже швидко. Щось пекарня продавала: машини розвозили по магазинах, багато просто так роздавала: на лікарні, військовим, теробороні.
- На жаль, були і такі, котрі спекулювали на хлібі. Псевдоволонтери у нас брали хліб безкоштовно, а людям продавали. Нечесних на руку вичислили, але з'явилися нові «волонтери»: перепродували хліб, беручи за буханку аж 50-70 гривень, - розповідає Максим. - Розумію, що треба кошти і на пальне, але ж забирати в людини останню копійку - це вже занадто. А люди купували хліб і за таку ціну, бо він був дефіцитним. Діяльність цих «волонтерів» теж присікли.
Не варто забувати про те, в яких умовах відбувалося виробництво хліба. Не в мирний час пекарі стояли біля печей, а тоді, коли Чернігів стогнав, здригався від постійних обстрілів. Підприємство «Наша булочка» знаходиться на околиці міста і тому неодноразово потрапляло під обстріли. І просто диво, що ніхто не загинув: ні з працівників, ні з мирного населення, яке щодня приходило до пекарні.
- До восьмого березня ми тільки чули вибухи, усе навколо дрижало, але конкретно по нас не попадало. Але на жіноче свято рашисти вирішили, мабуть, «привітати» наших дівчат, - згадує Максим.
- Думали, що десь точно перебило газову трубу. А згодом виявилося, що пошкодження труби безпосередньо на території нашого підприємства. І дірка від осколка чимала - мізинець пролазив, - розповідає Максим. - Просто диво, що газ, який витікав у повітря, не загорівся від іскри: гарячі ж осколки після обстрілів досить часто збирали на території підприємства. Якби, не дай Бог загорілося, злетіли б у повітря і наша пекарня разом із нами, і люди, котрі щодня приходили за хлібом.
Коли ворог влупив по ТЕЦ, місто лишилося без електроенергії. І пекарня - також. Почали шукати вихід. Директор десь дістав потужного генератора, який забезпечував більш-менш нормальний виробничий процес.
- Генератор умикали тільки вдень, уночі не ризикували. Бо гув так, що чуло чи не все місто. А ворог стояв зовсім близько - у Михайло-Коцюбинському. Тож аби себе не засвітити, на ніч припиняли виробництво, - розповідає нехаївчанин. - І пекли ми у війну тільки чотири види хліба: те, що найпростіше і найшвидше.
Був період, коли пекарня лишилася без води, а вона - теж життя пекарні. Бо ж без неї хліба не замісиш. Та вихід знайшли. Водовозки привозили воду на підприємство. Вручну заливали в систему, аби вода була в цеху. Кожен новий день підкидав пекарні нові випробування. Але стійкі духом не здавалися: вирішували проблеми, пекли хліб. Працювали на межі надможливостей.
Згадував пекар і ті моменти, коли рашисти в хід пустили авіацію. Поруч пекарні була нафтобаза. На неї скинули півтонну бомбу. Рвонуло так, що і приміщення здригалося, вікна дрижали, увесь інвентар, що був на столах і шафах, аж підскакував.
- Дівчата знову наші перелякані, тремтять, знову всі у підвал, аби перечекати.
І в таких умовах працювали чи не щодня, - каже Максим. - Перечекали - і знову у цех: треба ж хліб пекти.
Закарбувалося у пам'яті і те, як розвантажували фуру, котра зуміла прорватися в місто і привезти на пекарню 15 тонн борошна.
- Тоді всі, як мурашки: від розвантажувача до директора - ухопилися скоріш тягати мішки з борошном. І тут як лупоне, а ми всі - хто куди ховатися, - пам'ять знову повертає у ті страшні часи, коли життя могло обірватися кожної миті. - Знову диво. Ніхто не постраждав: осколками сікло так, що тих гарячих уламків повен двір був.
І ті обстріли стали явищем постійним. Пекарню добряче посікло осколками, вікна повипадали, ударною хвилею п'ятитонну машину підприємства розірвало на друзки. Кожен день - на межі життя і смерті. Тож ціна того хліба була дуже велика. Працівники «Нашої булочки» щосекунди ризикували власним життям, аби забезпечити місто хлібом.
Сьогодні про пережите Максим розповідає спокійно, хоча не приховує, що почуття страху було велике.
- Дуже хвилювався за своїх рідних у Нехаївці, бо ж ніхто не знав, як будуть розвиватися події. Бо війна - це хаос.
Переживала за свою рідненьку і Світлана, яка родом із Ріпкинського району.
- Мама живе одна. Маслаковкою, селом, що поблизу кордону, щодня йшла ворожа техніка. Вона говорила, що за день по триста одиниць їхнім селом проходило, - розповідає Світлана. - Як себе поведуть рашисти, ніхто не знав, але про їхні звірства по інших населених пунктах ми вже трохи чули. Звичайно ж, переживала за неньку.
Підтримувати зв'язок із рідними щодня не могли. Коли у місті зникло світло, разом із ним, а мо і раніше, - пропав і зв'язок.
- Це був другий тиждень війни. Вийшов на вулицю у визначене місце, там «ловило». Глянув на телефон - а я вже у роумінгу, за кордоном, виходить. Ворог стояв зовсім близько, глушив зв'язок. Інколи вдавалося додзвонитися своїм, аби заспокоїти, сказати, що живі, - розповідає нехаївчанин. - А друзі мої думали, що мене вже немає серед живих, так довго не було з ними зв'язку. Зате скільки було в них емоцій, коли я об'явився.
- А що для вас було найстрашнішим у той період? - запитую у Максима та Світлани.
- Усвідомлення того, що ти можеш у будь-який момент загинути, - відповів Максим. - Ти працюєш собі, працюєш. А тут - бах: прилетіло. І ти безпорадний, бо ж не знаєш, коли і куди прилетить. І кожна секунда твого життя може бути останньою...
Та янгол-охоронець і молитви рідних уберегли Максима та Світлану, які у парі вже сім років і яких поєднала в одне ціле саме пекарня «Наша булочка». Жінка на пекарні вже 15 років, Максим - сім років.
Пекарня їх познайомила. Саме на пекарні їм удвох довелося пройти серйозне випробування, пережити важкий період, не зламатися, стати ще міцнішим тандемом.
Дивлюся на подружжя - на перший погляд, звичайні молоді люди, і в той же час вони - незвичайні. Дуже сміливі, рішучі, з чіткою життєвою позицією, усвідомленням важливості своєї праці.
І хоча виробництво хліба вони називають своєю роботою, хоч і непростою, але яка до душі, але те, що вони пекли хліб під смертельним вогнем, то професійний подвиг. Вони - справжні герої тилу, на яких теж тримався великий і нескорений Чернігів.
Коментарі
Дописати коментар