Письменники Чернігівщини: Просяник Іван
Просяник Іван Герасимович — український письменник, художник, дослідник української природи, національних звичаїів та традицій, травник. Член Національної спілки письменників України. Лауреат Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» (2016).
Народився 24 вересня 1947 року у с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області у сім'ї козака за соціальним станом, учасника визвольних змагань УНР, хлібороба-одноосібника та доньки репресованого агронома. В цьому селі отримав середню освіту. Там живе і працює зараз. Навчався у Люботинському залізничному училищі під Харковом. Працював монтажником автоматики-телемеханіки на залізничному транспорті. У 1974 р. став студентом-філологом Ніжинського державного педагогічного інститу ім. М. В. Гоголя, де відвідував літературну студію. У школу Іван Просяник не пішов. Працював у Сосницькій районній газеті «Патріот Батьківщини» — кореспондентом, у Талалаївській газеті «Трибуна хлібороба» — завідувачем відділу листів, у Бахмацькій газеті «Радянське село» — завідувачем відділу сільського господарства. А у 1989-1990 роках був кореспондентом Чернігівської обласної молодіжної газети «Комсомольський гарт».
Першою серйозною зустріччю з читачем можна вважати вихід у видавництві «Радянський письменник» 1986 р. книги оповідань «Коса на камінь». У 1990 р. – видавництво «Молодь» надрукувало нову його книгу «Чорна паморозь», скомпоновану з повістей. Після розпаду СРСР займався політикою. Але через кілька років відійшов від політики і продовжив писати і друкуватися. У 1999 р. часопис «Дзвін» опублікував роман І. Просяника «Свічка нашаленому вітрі», у 2000 р. – травник-волховник «Зело таємниче». Цикл казок «Русь незборима» протягом 1996-1999 років друкувалися у журналі «Барвінок». Письменник з 1991 р. перебуває на творчій роботі, пише рукописи художньої прози та книги про цілющі властивості трав, уривки з яких широко друкуються у періодиці.
За глибинне розкриття у своїх працях етнокультурних скарбів цілительства українського народу, вдале філософське поєднання земних начал природи з космічними законами буття, також за книжки «Зело таємниче», «Златоцвіт» і «Скарбниця молодечої сили» писемницька діяльність Івана Просяника була відзначена Міжнародною літературною премією імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень».
Твори
- Коса на камінь (1986) оповідання
- Чорна паморозь (1990) повісті
- Свічка нашаленому вітрі (1999) роман
- Зело таємниче (2000) травник-волховник
- Дивосил. Розповіді про чар-зілля (2001) травник
- Страшна таємниця президента або полювання на дурнів (2004) сатиричний роман
- Змієборець (2007) казки
- Златоцвіт (2008) травник
- Скарбниця молодечої сили (2012) травник
- Золота грамота (2012) казки
Коментарі
Дописати коментар