Історії українців: Євгенія Голуб

Євгенія Голуб – власниця перукарні, розташованої в мікрорайоні Шерстянка, перукарка-універсал, переселенка з м. Семенівка.

– Пані Євгеніє, як ви наважилися на переїзд? Що в Семенівці відбувається зараз?

– Коли неподалік нашого будинку прилетіла авіабомба і мій чоловік отримав контузію, було зрозуміло, що залишатися небезпечно, адже ти ніколи не знаєш, куди прилетить знову. Тож ми забрали дітей і переїхали до Чернігова, на дачу без умов, без нічого. Бо тут ми хоча би будемо жити, а там можемо загинути.

Після того дуже багато моїх друзів і знайомих виїхали, тому що постійні обстріли, люди гинуть, страшно. Як ми приїхали, то перший час, коли чули машину на пішохідному переході, де вона трохи бухкає, то присідали від страху, що це приліт. Дуже довго діти відходили, і я скажу так: вони, напевно, і не зможуть повністю відновити свій психологічний стан.

– Ви залишили свою перукарню, будинок?

– Так, ми все залишили. Люди покидають свої домівки, залишають все, тому що єдине, що важливе, – це життя. Дуже багато людей переїхали в Семенівку з прикордонних сіл. Там уже знищені їх будинки, і вони переїжджають.

– Сумуєте за Семенівкою? Хочете повернутися?

– Так, дуже хочу! Я туди їду і заходжу в свій будинок, де немає вікон, немає дверей, але тут рідні стіни. Я пам’ятаю, як ми з чоловіком одружилися і перше, що зробили, – ремонт. З такої маленької хатинки зробили будинок дуже гарний, з комунікаціями, з туалетом. Ми хотіли жити в Семенівці. Чоловік зайнявся сільським господарством, приватизували землю, по 2 га ми взяли на кожну дитину. У кредит взяли трактор, розробляли землю. Буквально перед війною ми взяли ці поля, чоловік викорчував сам дерева, ми почали сіяли гарбуз…

Я дуже хочу повернутися додому. Перший час чоловік не сприймав цього переїзду, чекав, що от зараз усе закінчиться, і ми повернемося додому. Ще трохи і повернемося. Для дітей Семенівка досі – це дім.

У 2013 році в мене народилася донечка, а в 2014-му починається війна, і в мене був такий шок. Коли ми дивилися телевізор, я так боялася: не дай Боже, щоб воно прийшло до нас, у мене така мала дитина… Ми пам’ятаємо переселенців, які приїжджали до нашого містечка. Тоді люди не розуміли цього болю – втратити все, працювала пропаганда, що там хочуть «русскій мір», а люди казали «ні, ми цього не хочемо, ми хочемо жити в Україні».

– А в Семенівці не було настроїв таких? Там же дивилися російське телебачення.

– До повномасштабного вторгнення я часто підіймала це питання, бо в нас і радіо було російське, і телебачення. Бабусі в селах не будуть ставити собі супутникові антени, щоб дивитись українське. Що показують, те й показують. У нас саме прикордоння, дуже багато родичів ось тут поряд, буквально за 10 км. Хтось ходив стежками через ліс, тому що там були діти або брати-сестри… який же це «кордон»? Вони жили в Радянському Союзі, жили в спогадах, тому що нічого особливо не змінилося: хата та ж, все таке саме, телебачення показує, що ми один народ, і не було розуміння… Коли в 2014 році почалася війна, я думала, що у нас буде якесь блокування сигналу. Але не було. Якось не звертали на це уваги, і ось до чого це призвело.

– Чи важко було в Чернігові відкрити бізнес? Чи це була релокація перукарні із Семенівки?

– Тут починали все з нового аркуша повністю. Там я до останнього думала, що ми відкриємося, написала заяву на міську раду, щоб приміщення залишалося за мною, щоб призупинили оплату оренди до кінця війни, щоб я могла повернутися назад. А тепер уже нема того приміщення.

Коментарі

Популярні публікації