Письменники Чернігівщини: Олекса Ющенко

Олекса Якович Ющенко народився в селянській родині в селі Хоружівці (тепер Роменський район Сумської області). Його дитинство пройшло серед мальовничої природи: квітучих садів, зелених полів  та  луків… Середовище, у якому зростав хлопчик, хоча й було простим сільським, але культурним. Діти зростали серед книг Шевченка, Гоголя. В двадцяті роки в Хоружівці функціонували і хор, і квартет, і драмгурток. Олекса згадує, що вдома зберігалися переписані ролі батька, які тому довелося грати в місцевому гуртку – Возний з «Наталки Полтавки», Хома з «Ой не ходи, Грицю», Береза – «Богдан Хмельницький», Панас – «Жидівка-вихристка» та багато інших.  Зберігалися в родині Ющенків і переписані товсті альбоми з піснями та нотами.

«Безперечно, і те, що було в скрині, і вистави, що деякі з них я бачив у дитинстві на «нашій» сцені, і пісні матері та бабусі мали на мене вплив. Я навіть десь в п’ятому класі щось писав подібне до п’єси – з «дійовими особами» твір…»

Вплив батька Якова Максимовича на своїх дітей був величезним: всі четверо здобули вищу вчительську освіту.
Спочатку хлопець хотів пов’язати своє майбутнє з професією агронома. Після закінчення семирічної школи, Олекса  вчиться в Роменському сільськогосподарському технікумі, а по його закінченні працює агрономом у рідному районі.

Однак  через деякий час  юнак потрапляє до Ніжинського вчительського інституту, на філологічний факультет. Любов до літератури, поезії зіграли  свою роль. Перший вірш Олекси Ющенка, як він сам згадує в книзі «В пам’яті моїй», був надрукований у роменській газеті в 1935 році і мав назву «Весняні пісні». Починалося все зі спроб поетично відобразити пори року – весну, осінь, літо, зиму.. У спогадах поет згадує перший вірш, який сам «поклав на музику» і пробував співати – «Гей, весна, весна навколо…». А слова до нього підказувала сама природа, що оточувала хлопця з народження. Початкові спроби-іскорки ще трохи пам’яталися. Як, наприклад, вірш про осінь починався: «Хмара чорна, мов крило шуліки…». Згодом вірш забувся, а порівняння було використане Ющенком в іншому творі через багато років.

В ніжинській газеті теж почали з’являтися його вірші. Володимир Сосюра, що приїзжав в інститут на зустріч з студентами, їх читав і попросив продекламувати перед усіма.

І все ж своїм першим самостійним віршом Ющенко вважав саме «Весняний етюд», написаний у Хоружівці в 1938 році.

Після закінчення інституту  Олекса Ющенко працює  в редакції Чернігівської обласної газети “Молодой комунар” у відділі літератури і мистецтва. Тут же він очолює літературне об’єднання. 

Коли почалася війна, всі заклади культури, художні колективи та митці були евакуйовані на схід. Уже через кілька місяців, у Саратові  починає  працювати українська радіостанція ім. Тараса Шевченка, де молодий поет Олекса Ющенко був редактором.

Радіотрансляції призначалися для жителів окупованих областей України. Їх слухали  в численних партизанських загонах, де були свої польові радіостанції, і потім різними засобами доводилися до населення. А через лінію фронту доходили страшні вісті про знущання окупантів, про випалені села, про те, як в Німеччину вивозили молодих українських хлопців і дівчат, про що молодий поет написав яскравий вірш, який дуже скоро став відомим і в окупованих областях України. Коли Олекса вперше читав свою «Пiсню полонянки» перед радіомікрофоном, голос його декілька разів затихав через гіркий клубок у горлі.    

Дуже скоро вірш став піснею,  яку спочатку співали на мелодію довоєнної пісні Віктора Білого «Орлятко», а потім в різних загонах, окупованих областях України з’явилися й інші варіанти мелодії. «Коли поет знаходить собі такого композитора, як народ, то він може з повним правом вважати себе щасливим», – справедливо зауважив тоді український поет Максим Рильський. Після війни фольклористи записали кілька варіантів мелодії «Пісні полонянки». Високопрофесійну обробку найбільш вдалого варіанту зробив український композитор Платон Майборода, і саме цей варіант, який увійшов до репертуару хорових колективів.

З колективом радіостанції Олекса Ющенко прибув до щойно визволеного Києва і оселився тут назавжди. З 1944 по 1946 рік завідував відділом літератури та мистецтва у редакції республіканської газети “Зірка”.

Перша збірка О.Я.Ющенка «До рідної землі» побачила світ в середині 1945 року у видавництві «Радянський письменник». Тираж 5000 екземплярів. До збірки ввійшов 51 вірш, і це були ранні проби пера Ющенка-поета.

Вірші, написані в період з 1938 по 1944 роки, написані там, куди закидала його доля в той неспокійний період. Це Чернігів, Грозний, Махачкала, Ташкент, Алма-Ата, Чимкент, Саратов, Київ… І майже в кожному вірші – туга за рідним краєм, за мирними днями.

Робота в газеті для дітей відбилась на подальшій творчості поета. В “Зірці” побачила світ його поема “Будуть пташки прилітати”, а в “Піонерії” – поема “Хлопчик з Оболоні”.
Журналістська праця в газеті тривала недовго. Видавши збірки поезій “До рідної землі”, “Моя весна”, “Сонячна дорога”, Ющенко зосередився на поетичній творчості. Його вірші, тематично багаті і розмаїті, відображають думки і почуття автора, його бачення світу і ставлення до дійсності.
Поет оспівує любов до Батьківщини, до матері, красу праці і людської душі. Значне місце в його творах займає громадянська, інтимна та пейзажна лірика. Автор тонко відчуває барви природи і активно виступає на захист природного середовища. Олекса Ющенко – автор багатьох збірок поезій, нарисів, спогадів, серед них — “Над широким Дніпром”, “Шевченко йде по світу”,“ Материне серце”, “Висока хвиля”, “В коханні признаюсь”, “Люди і квіти”, “Краса землі”, “Вирій”, “Сповідь”, “Тиша в росянім вінку”, “По канві життя”, “Барвінкова сивина”, “Двері в прожите”, “Побачення з красою”, збірка гумору “Дружнім пером”.
      Олекса Ющенко широко відомий і як поет-пісняр. Нині на його рахунку понад сто ліричних поезій, які поклали на музику відомі українські композитори. Виступає Ющенко і в жанрі художньої прози.
       Перша книжка для дітей з’явилась 1956 року під назвою “Весна і літо”, далі виходили збірки “Сонячний світ” (1967), “В гості до бабусі” (1970), “Побувайте на Десні” (1974), “Будуть пташки прилітати” (1979), “Від журавлів до журавлів” (1981). Найповніше прикмети дитячої поезії виступають у збірці “Уклін красі” (1986), вірші якої спрямовані на виховання добрих людських почуттів, насамперед краси – краси природи, краси праці.

В останні роки вийшла книга прози “Хоружівка — село моє”, поезій “Стежка до людських сердець”, “Гомери України”, “Зоря Миколи Хвильового”. Книги споминів, есеїв — “В пам’яті моїй”, “Безмертники”. У 2000 р. побачила світ збірка поезій “Пізня осінь”.

Нагороджений медалями та Почесними Грамотами Президії Верховної Ради України. Заслужений діяч мистецтв України. Лауреат літературних премій імені Павла Тичини, Миколи Хвильового, Михайла Коцюбинського, Петра Артеменка й Олександра Олеся.

Помер поет  у Києві 27 грудня 2008 року. Похований на Берковецькому кладовищі.

Джерело




Коментарі

Популярні публікації