Літописні міста Чернігово-Сіверщини: Березий
Місто Березий вперше згадане у літописних хроніках під 1152 роком. Згадка ця міститься у контексті військового походу владимиро-суздальського князя Юрія Долгорукого на територію Чернігівського та Київського князівств. Цитата: «І звідти пішов він, [Юрій], до [города] Березого. А так як він став ізполовцями коло [річки] Свині в суботу, то назавтра, в неділю, не хотячи йти до города [Чернігова], він став коло [села] Гуричева».
Юрій Долгорукий був правителем найбільш далекої, периферійної та відсталої території тодішньої Київської Русі – Владимиро-Суздальського князівства. Втім, постійні міжусобні війни князів за контроль над Києвом та пов’язані з цим загальне ослаблення влади київських правителів і зменшення значення самого великокнязівського престолу у Києві, давало можливість Юрію постійно втручатися у міжусобні «розбірки». За що вочевидь він і був прозваний сучасниками «Долгоруким».
Можна припустити, що Березий як власне і низка інших міст-фортець, розташованих навколо Чернігова, виник в XI столітті та виконував оборонно-адміністративну функцію, прикриваючи доступ до князівського центру та знаходився на важливому шляху між Черніговом та Новгородом-Сіверським. Близько 1156 року Березий разом з ще одним літописним містом Вщижем (знаходився на території сучасної Брянської області російської федерації) був виділений в окремий князівський уділ чернігівським князем Святославом Ольговичем, внаслідок чого виникло Вщизьке князівство. Такі процеси були характерні для другої половини XII століття, коли активно відбувалися процеси дроблення князівств і виникнення все більшої кількості дрібних уділів.
Що було далі? Історія про це мовчить. Очевидно, що восени 1239 року Березий, як і абсолютна більшість інших міст Чернігівської землі, опинився на шляху монгольської орди хана Батия та був зруйнований нападниками.
Наукове дослідження городища Замковище розпочалося ще у XVIII столітті. Воно розміщене в центральній частині селища Березна і являє собою невисокий мис продовгуватої форми, утворений місцевими невеличкими водоймами Сухоносівкою і Клеванню (притока річки Берези басейну річки Десни). При спорудженні городища був викопаний рів, що з’єднав обидві притоки і таким чином замкнув навколо урочища водне кільце. Ровом була також обрізана полога стрілка мису. Городище складається з двох майданів (60х30 і 150х100 м) загальною площею 1,5 га, розділених вибалком (можливо сліди давніх оборонних споруд). Залишків валів не видно.
Як показали дослідження, вперше проведені у 1981 році відомим чернігівським археологом В. П. Коваленком, культурний шар на городищі мав невелику потужність (0,2-0,3 м) і був знищений місцями на всю глибину.
Серед виявлених науковцями знахідок: кераміка XI-XIII століть, фрагмент жорен із вулканічного туфу, шиферні пряслиця та уламки шиферу, фрагмент глиняного підсвічника, уламок скляного браслету, ножі, підкови, цвяхи, бруски, залізні наконечники стріл X-XIV століть, залізне вушко від відра, підпружна кругла пряжка. У невеликій кількості у розкопках також представлені матеріали 1-ї половини I тисячоліття нашої ери і XVI-XIX століть. Дослідженнями 1989 року було виявлено двоярусну гончарну піч XII-XIII століть. Один з майданів городища був зайнятий приватними садибами. На схід від Замковища також розташоване поселення XI-XIII століть, яке тепер щільно забудоване. Як і Замковище, воно з усіх боків було обмежене водяними перешкодами (водоймами Клевань і Сухоносівка). Під час археологічного обстеження поселення зібрано також кераміку XVI-XVIII століть, уламки брусків, глиняне грузило.
Курганний некрополь Березия, відомий за матеріалами XIX століття, не зберігся до наших днів. У 1881 році археолог та історик права Д. Я. Самоквасов (1843-1911) розкопав тут 16 з 32 насипів. Всі вони містили поховання в дерев’яних трунах у підкурганних ямах (XI-XII століть). У деяких могилах дослідником було знайдено дрібний інвентар (2 бронзові гудзики, 5 дротяних мідних і срібних кілець).
Археологічні і писемні матеріали дозволяють віднести виникнення Березия до XI століття як невеликої фортеці біля переправи на Чернігівському шляху при розвилці шляхів на Чернігів, Новгород-Сіверський, у Посейм’я і Задесення.
Місто-фортеця виконувало своє безпосереднє завдання до часу монгольської навали у 1239 році, коли було зруйноване ординцями. Втім, після цього погрому життя тут не припинилося і у XIV-XV століттях відновилося у повному обсязі під владою Великого князівства Литовського, поступово трансформувавшись у містечко Березну.
Коментарі
Дописати коментар