Історії Воїнів: Комлева Ірина
24 лютого 2022 року, і наступних днів можливості потранити додому в Ірини Комлевоі не було:
- Не було ані фізичної змоги, ані морального права По-перше, вже з перших годин повномасштабного вторгнення ми надавали медичну допомогу в підвалі - встигли перенести туди весь медпункт (кушетки, муніпуляційну, ліки, медкнижки). По-друге, в перші дні ми випрацювали чіткий алгоритм дій. Уже 24 лютого у нас були і поранені, і вбиті.
За останніх півтора року кількість працівників медичної служби 105-го значно збільшилася, а ось в період бойових дій надавала допомогу пораненим прикордонникам Ірина Комлева лише із двома колегами. Іще кілька працювало у підрозділах.
Однак це були справжні професіонали, яким не треба було зайвий раз щось пояснювати. Коли поряд були поранені, кудись дівалися страх і відчай, все робилося швидко і правильно. Кажуть, що й один у полі воїн, але я відповім, що ні! У мене працювали добре навчені люди. Той же турнікет може накласти і не медик, найскладніше ж починається потім, коли треба ввести потрібні препарати, підтримати стан пацієнта до прибуття в лікарню. Тут обов 'язково мають бути знання і досвід У моїх дівчат і хлопців і перше, і друге є. Та й... це зараз забезпечення дозволяє нам надавати допомогу всіма найпрогресивнішими і найзручнішими способами, а тоді, в лютому 2022-го, у нас на весь загін було 78 джгутів Есмарха плюс стандартні ліки в аптечках. І навіть у таких умовах ми змогли зробити так, що жоден наш поранений не помер.
Звісно, були дуже важкі пацієнти. Наприклад, з пораненнями у голову або відірваними кінцівками, але головне — усі вони живі! Знаєте, в роботі будь-якого лікаря завжди найстрашніше - це безвихідь. Коли ти розумієш, що з людиною, але вже нічим не можеш допомогти. У той період було саме так 200-ті. Ніякі важко поранені не порівняються з ними. Коли везеш тіло у морг і розумієш, що це вже все... А ти їх знаєш, і не дай Бог у цей час в кишені загиблого ще й задзвонить телефон... Як це страшно!
Своїм дівчатам у таких випадках я казала, маємо зробити спою роботу, а потім можете відійти, викричатись, виплакатись і... повернутися у стрій. Оце було і залишається для мене найстрашнішим - закривати очі, які вже ніколи більше не розплющаться. У період активних бойових дій не було часу над цим задумуватись, а ось зараз... Це мені сниться. Часто я прокидаюся вночі і не можу заснути...
Не раз Ірині Комлевій доводилося ризикувати власним життям.
- Якось, коли ми забирали загиблих, ворожий БПЛА завис просто над нашим реанімобілем. Водій крикнув, що треба тікати. Ми встигли вскочити в машину і від’їхати від того місця всього на кілометр, як стався приліт. Потім був серйозний обстріл. Ми стрибнули у бліндаж і перечікували вже там. На щастя, всі залишилися цілими. Часто мене запитують, чи не було тоді бажання виїхати.
Ні! Бо навіщо ж я тоді надівала погони? Навіщо вивчала медицину? Єдиний сумнів, який у той період не давав мені спокою, безпека онучки...
Коли 24-го я їхала в частину, сказала своєму чоловіку Ростиславові (Ростислав Комлевий – відомий чернігівський хірург) одне: «Вбережи Улянку». І він це зробив. Три тижні після початку вторгнення вона жила в Чернігові, вивезти її ми не могли. Ростислав при цьому ходив на чергування у другу міську лікарню. Коли ж нам вдалося вивезти її з міста, руки в мене ще більше розв’язалися. І я була готова рвати ворога своїми руками.
Дякую Богові, що тоді мені не довелося надавати медичну допомогу нікому з рашистів. Я розумію, що мала б це зробити як медик, але не знаю, чи змогла б Раніше я ніколи не думала, що можу когось так ненавидіти, а тепер... Коли мені говорять, що в будь-якому випадку ми, як лікарі, маємо бути милосердними, я відповідаю: «Не просіть у мене милосердя. Вони нищать мою країну, вбивають мій народ, топчуть мою землю, паплюжать усе, що дороге мені, ще з 2014 року І ви хочете, щоб я їх жаліла? Такого точно ніколи не буде!»
І зараз робота медиків-прикордонників триває 24 на 7, адже із квітня 2022 року, коли рашисти пішли з території Чернігівщини, на кордоні мало що змінилося. Тут так само тривають обстріли, так само є поранені і вбиті.
Мене запитують, коли було легше - тоді чи зараз, а я навіть не можу відповісти. - розводить руками Ірина Анатоліївна. - Тоді просто були інші задачі. Так. можливо, зараз нашу роботу не так видно, але вона триває, і її чимало. Найперша - у кожному нашому підрозділі є фельдшер. Якщо на ділянці щось стається, першим реагує саме він. Фельдшер починає надавати допомогу, поки на місце їде бригада для евакуації. А така у нас готова до роботи цілодобово. За 15 хвилин після команди ми вже в дорозі. Як правило, виїжджаємо зразу двома машинами і двома фельдшерськими бригадами. І досі кожен із нас готовий важко працювати, аби тільки наші хлопці залишилися живими, а в ідеалі - ще й здоровими.
За такий підхід до роботи, особистий внесок у розвиток вітчизняної системи охорони здоров'я і надання кваліфікованої медичної допомоги та рятування життя людей в умовах воєнного стану Президент України Володимир Зеленський нагородив Ірину Комлеву Орденом княгині Ольги III ступеня Ця нагорода для неї не перша, але особлива.
- Час від часу я беру її до рук, дивлюся. Це доказ того, що ми, жінки, можемо набагато більше, ніж про нас думають. І мова тут не про тендерну рівність, а про ту силу жіночої натури, яка є в кожній із нас. Ми мами, бабусі, ми керуємось інстинктами, нам треба захистити своїх дітей, і не важливо, ми їх народили чи ні. Коли мені кажуть, що жінкам немає чого робити на фронті, я відповідаю: не всім. Є жінки, які спроможні виконувати якісь функції нарівні з чоловіками. Особисто я і далі робитиму все, що можу, щоб пришвидчити нашу Перемогу. Не хочу, щоб моя онучка жила я окупації або воювала. Хочу, щоб своє майбутнє вона будувала у мирній, вільній країні. Хочу, щоб ця війна зупинилася на нашому поколінні. І, як би пафосно це не звучало, після Перемоги мрію проїхатися по своїй розбомбленій, але нескореній країні, побувати в усіх її куточках, побачити все найцікавіше і найкрасивіше. І це обов 'язково буде!
9 серпня 2023 року у День Святого Пантелеймона Ірина Комлева отримала «Орден Святого Пантелеймона».
Коментарі
Дописати коментар